2012 Launceston Carnival

Results Order Photos
  • Laun12 003  Riley Hart 1st Ronin Munro 2nd Junior 2 Scratch Race
  • Laun12 005  Hamish Youl wins the Junior 1 B Scratch Race from Danielle McKinnirey
  • Laun12 006  Junior 1 A Scratch Race Action
  • Laun12 007  Junior 1 A Scratch Race Action
  • Laun12 008  Rohan Wight wins the Junior 1 A Scratch Race from James Robinson
  • Laun12 009  Anna O’Rourke wins the Junior 3 1000m handicap
  • Laun12 010  Tom Galpin wins the Junior 2 1000m handicap
  • Laun12 011  Men's Lightning Handicap Action
  • Laun12 013  Firdaus Zonis wins the Mens Lightning Handicap from Asyraf Naim
  • Laun12 014  Placegetters in Mens Lightning Handicap left to right Asyraf Naim 2nd, Firdaus Zonis 1st and  Ben Price 3rd
  • Laun12 015  Annette Edmondson and Amy Cure 2012 Olympians
  • Laun12 016  Ben Stylianou wins the Junior 1 1000m Handicap
  • Laun12 017
  • Laun12 018  Roy Martin 1st Dad’s Army 2000m Handicap
  • Laun12 019  Jupha  Somnet winner of the B Grade Elimination Race
  • Laun12 020  Jack Edwards
  • Laun12 021  Kenny De Ketele
  • Laun12 022  Jack Edwards
  • Laun12 023  Kenny De Ketele
  • Laun12 024  Glen O’Shea
  • Laun12 025  Jack Edwards and Shane Archbold
  • Laun12 027  Kenny De Ketele winner of the Motor Paced
  • Laun12 028  Kenny De Ketele winner of the Motor Paced
  • Laun12 029  Jupha Somnet winner of the B Grade Scratch race
  • Laun12 030  Andrew Hinkley wins the D Grade Scratch Race from Justin McMullen
  • Laun12 031  Men's Keirin
  • Laun12 032  Josiah Ng wins the Keirin
  • Laun12 035  Daniel DiDomenico 1st Junior 3 Wheel Race
  • Laun12 036  Tom Galpin 1st Junior 2 Wheel Race
  • Laun12 039  Junior 3 Wheel Race L to R Tristan Aylett 2nd, Daniel Di Domenico 1 and Anna Charlotta O'Rourke 3rd
  • Laun12 041  Braydon Bennett 1st Junior 1 Wheel Race
  • Laun12 042  Junior 2 Wheel Race L to R Luke Plapp 2nd, Tom Galpin 1st and Zach Gilmore 3rd
  • Laun12 044  Junior 1 Wheel Race L to R Hayden Di CoCo Grant 2nd, Braydon Bennett 1st and Ben Stylianou 3rd
  • Laun12 046  Women’s Wheel Race Action
  • Laun12 047  Annette Edmondson 1st Women’s Wheel Race ( two from two)
  • Laun12 048  Men’s Wheel Race Action
  • Laun12 049  Men’s Wheel Race Action
  • Laun12 050  Men’s Wheel Race Action
  • Laun12 051  Glen O’Shea makes it two Wheels in two days
  • Laun12 054  Women’s Wheel Race Placegetters L to R Lauren Perry 3rd, Annette Edmondson 1st and Alexandra Manly 2nd
  • Laun12 056  Women’s Wheel Race Placegetters L to R Lauren Perry 3rd, Annette Edmondson 1st, Alexandra Manly 2nd and sponsor Mark Matthews from Bernmarc Jewellers
  • Laun12 057
  • Laun12 060  B Grade Scratch Race 1st Sofian Nabil
  • Laun12 061  Launceston Cycling Club Members L to R Lindsay Bouke, Graeme Hodskiss,Michael Baily and Robyn Bailey
  • Laun12 063  A Grade Scratch Race 1st Glen O'Shea
  • Laun12 001  Daniel DiDomenico 1st Junior 3 Scratch Race
  • Laun12 002  Junior 3 Scratch Race Action